PEFC RED II skeem sai Euroopa Komisjonilt lõpliku tunnustuse

Euroopa Komisjon tegi 19. detsembril 2024 otsuse, millega tunnustas PEFC RED II skeemi vabatahtliku kavana, mis aitab tõendada biomasskütuste saadetiste vastavust kestlikkuskriteeriumidele ning esitada täpseid andmeid kasvuhoonegaaside heitkoguste vähenemise kohta nende kütuste kasutamise tulemusena. Just nendega tagatakse, et tarneahela alguses asuvatelt ettevõtjatelt pärinev kogu asjakohane teave edastatakse tarneahela lõpuosas olevatele ettevõtjatele.

Vabatahtlikel kavadel (so sertifitseerimise lahendustel) on oluline roll biokütuste, vedelate biokütuste ja biomasskütuste suhtes kehtestatud kestlikkuse ning kasvuhoonegaaside heitkoguste vähendamise kriteeriumidele vastavuse tõendamisel. Taastuvenergia Direktiivi (EL) 2018/2001 kohaselt võib vabatahtlikke kavasid kasutada selleks, et tõendada kõigi biomassist toodetud kütuste vastavust direktiivis sätestatud kestlikkuskriteeriumidele ning esitada täpseid andmeid kasvuhoonegaaside heitkoguste vähenemise kohta nende kütuste kasutamise tulemusena.

Vaata Euroopa Komisjoni rakendusotsust PEFC RED II tunnustamise kohta vabatahtliku skeemina SIIT!

Mis on PEFC RED II sertifitseerimissüsteem?

PEFC RED II standardid võimaldavad PEFC tarneahela sertifikaadiga ettevõtetel, kes taotlevad RED II nõuetele vastavust, saada PEFC RED II sertifikaat ja kasutada PEFC sertifitseerimissüsteemi, et tõendada, et nende kasutatav metsa biomass vastab asjakohastele RED II jätkusuutlikkuse kriteeriumidele.

PEFC RED II sertifitseerimissüsteem on üles ehitatud PEFC tarneahela süsteemi alusel, pakkudes tõlgendusi ja täiendavaid nõudeid olemasolevale tarneahela standardile. Samuti sisaldab see tõlgendusi ja lisanõudeid sertifitseerimisasutustele ning muid tehnilisi nõudeid, mis on vajalikud süsteemi terviklikkuse, ühtlustatud rakendamise ja järjepidevuse tagamiseks.

Ettevõtetel, kellel ei ole veel PEFC tarneahela sertifikaati, aga kes soovivad kasutada PEFC RED II vahendit tõendina oma RED II kohustuste täitmiseks, peavad samal ajal hankima PEFC tarneahela sertifikaadi ja PEFC RED II sertifikaadi mõlemad.

PEFC RED II sertifikaat on kättesaadav ettevõtjatele kogu maailmas ning katab kogu tarneahela. See hõlmab metsa biomassi, lignotselluloosmaterjali, mis on saadud metsaga seotud tööstusharudest pärit töötlemisjääkidest, jäätmeid ning lignotselluloosmaterjalist toodetud biomasskütuseid, mida kasutatakse kütmiseks, jahutamiseks ja elektri tootmiseks.

PEFC RED II standardid:

Additional requirements for organisations sourcing forest biomass – RED II, PEFC ST 5002
Additional requirements for certification bodies providing certification against PEC ST 5002 – RED II, PEFC ST 5003
Requirements for the Development of Level A Risk Assessments and its Recognition by PEFC as per Article 29 (6a) and (7a) of the RED II Directive, PEFC ST 5004

Mis on RED II?
Taastuvenergia direktiiv (RED II) on Euroopa Liidu 11. detsembri 2018. aasta direktiiv taastuvatest energiaallikatest toodetud energia kasutamise edendamise kohta ((EL) 2018/2001). Direktiivi kohaselt võib Euroopa Komisjon tunnustada vabatahtlikke sertifitseerimise süsteeme, mis aitavad kinnitada, et kütuste ja energia tootmine metsa biomassist vastab Euroopa Liidu jätkusuutlikkuse kriteeriumidele ja muudele asjakohastele metoodikatele.

RED III
Euroopa Komisjon on juba alustanud RED II ajakohastamisprotsessiga, millega viiakse RED II tunnustuse saanud sertimissüsteemid kooskõlla RED III-ga. PEFC osaleb protsessis aktiivselt ning tänaseks on valminud standardite eelnõud, mis on joondatud RED III-ga.