Norras sai valmis maailma kõige kõrgem puithoone

Norras Brumunddali linnas asuv Mjøstårnet ehk Mjösa torn avati ametlikult 15. märtsil 2019 ning tegu on kõrgeima puithoonega kogu maailmas. 18-korruseline maja on 85,4 meetri kõrgune, hoones asuvad hotell, korterid ja kontoriruumid, kirjutab Delfi.

Hoone peamiseks materjaliks valiti puit, sest torniga sooviti tähelepanu pöörara keskkonnasõbralikele ehitusvõimalustelele. Linnade jätkuva kasvuga suureneb ka nõudlus säästlikuma ehituse järele ning puidul on selles oluline roll. Mjösa torni nime kandev ehitis tõestab hästi, et puidust on võimalik ehitada ka kõrgeid hooneid.

Hoone kerkimisele aitas kaasa ka Pärnus tehast omav Metsä Wood, kelle kerget ja keskkonnasõbralikku lamineeritud vineerpuitu (Kerto® LVLi tooteid) kasutati hoone põrandaelementides. Liimpuidust elemendid sobivad kõrghoones ehitamiseks hoone arhitekti sõnul suurepäraselt.Eesmärk oli hoone ehitamisel kasutada vastupidavaid kohalikke puittooteid ja teha koostööd kohalike tarnijatega.

Vaata ehitust tutvustavat videot SIIT

 

  1. aasta detsembris valmis Norras maailma kõrgeim puitehitis Treet, mille näol on tegu 14-korruselise kõrghoonega. Majas olevad 62 korterit ehitas Eesti ettevõte, Kodumaja kontserni kuuluv majatehas Kodumajatehase AS.

Vaata seotud lugu siit: Eestlaste ehitatud maailma kõrgeim puidust hoone lõi käima ehitusbuumi