PEFC üldkogu andis rohelise tule RED III standarditele

PEFC üldkogu kiitis 8. mail 2025 heaks PEFC RED III standardid. PEFC RED III sertifitseerimissüsteem sai Euroopa Komisjonilt positiivse tehnilise hinnangu juba 2025. aasta aprillis.

Need uued standardid võimaldavad PEFC tarneahela sertifitseeritud ettevõtetel, kes taotlevad RED III nõuetele vastavust, saada PEFC RED III sertifikaat ja kasutada PEFC sertifitseerimissüsteemi, et tõendada, et nende kasutatav metsa biomass vastab RED III säästlikkuse kriteeriumidele.

Ettevõtted, kellel ei ole veel PEFC tarneahela sertifikaati ja kes soovivad kasutada PEFC RED III süsteemi tõendina oma RED III kohustuste täitmiseks, saavad samal ajal hankida PEFC tarneahela sertifikaadi ja PEFC RED III sertifikaadi.

PEFC RED III sertifikaat on kättesaadav ettevõtjatele kogu maailmas. See hõlmab metsa biomassi, metsaga seotud tööstusharudest pärit töötlemisjääkidest saadud lignotselluloosmaterjali, jäätmeid ja biomasskütuseid, mis on toodetud lignotselluloosmaterjalist kütteks, jahutamiseks ja elektri tootmiseks. See hõlmab ka kasvuhoonegaaside heitkoguste vähendamise arvutusi ja deklaratsioone nii vaike- kui ka tegelike väärtuste kohta, mida teevad metsa biomassil põhinevate elektrijaamade tootjad tarneahela lõpus.

PEFC RED III sertifitseerimisdokumentatsioon

PEFC RED III sertifikaadi abi saavad ettevõtjad tõendada oma vastavust RED III (taastuvenergia direktiiv) nõuetele. Sarnaselt PEFC RED II sertifitseerimissüsteemile on PEFC RED III sertifitseerimissüsteem üles ehitatud PEFC tarneahela skeemile, pakkudes tõlgendusi ja lisanõudeid olemasolevale tarneahela standardile.

Samuti sisaldab see tõlgendusi ja lisanõudeid sertifitseerimisasutustele ning muid tehnilisi nõudeid, mis on vajalikud süsteemi terviklikkuse, ühtlustatud rakendamise ja järjepidevuse tagamiseks.

RED III direktiiv ja üleminek RED II direktiivilt  RED III-le

RED III, Euroopa Liidu (EL) taastuvenergia direktiiv 2023/2413, on ELi taastuvenergia direktiivi 2018/2001 (RED II direktiiv) järglane. RED III direktiiviga tõstetakse taastuvenergia osakaalu üldeesmärki ja tugevdatakse biomassi jaoks kehtestatud säästlikkuse kriteeriume.

RED III direktiiviga karmistatakse ka andmete esitamise nõudeid kogu tarneahelas ja tagatakse EL andmebaasi loomine komisjoni tasandil, et koguda ettevõtetelt andmeid komisjoni poolt tunnustatud vabatahtlike sertifitseerimissüsteemide kaudu.

RED III direktiivi raames hindab Euroopa Komisjon uuesti vabatahtlike sertifitseerimissüsteemide dokumentatsiooni joondumist RED III direktiiviga, et kontrollida sertimissüsteemide vastavust RED III-le, et need tagaksid jätkuvalt, et metsa biomassist kütuste ja energia tootmine vastab ELi säästlikkuse kriteeriumidele ja asjakohastele metoodikatele.